خرید طراحی لوگو دانلود آهنگ فروش فایل تفکر سیستمی آهنگ شاد ویپ چارتر
حذف در پنل کاربری [X]
کیت تست و آزمایش عسل طبیعی در ایران

قیمت دستگاه های مختلفی که می توان به کمک آن میزان ساکاروز یا ساکارز عسل را تست و اندازه گیری کرد، بسته به دقت و نیز مارک دستگاه متفاوت خواهد بود.


دستگاه های مختلفی وجود دارند که تست ساکاروز انجام می دهند. اما این تست به چه منظور انجام می شود؟


گاهی برخی پارامتر ها هستند که اصل بودن عسل به کمک آن ها معین می گردد. اما نکته مهم در مورد تست ساکاروز، این است که می توان اعداد مختلفی را در عسل از ۱ تا ۸ داشت. ولی عسل های مرغوب بیشتر از ۲ درصد ساکاروز ندارند.


این فاکتور، این روز ها تنها عامل تست کیفیت عسل نیست، زیرا متقلبان راه هایی پیدا کرده اند که به کمک آن ها می توانند از این آزمون جان سالم به در ببرند. در حال حاضر فاکتور دیاستاز هم در برگه آزمایش عسل وجود دارد.


در این دستگاه ها میزان دقت در نشان دادن ارقام واقعی و نیز درصد کم خطا اهمیت زیادی دارد. قیمت هم با توجه به کشور سازنده و نیز مارک دستگاه می تواند متفاوت باشد. وارداتی بودن یک دستگاه همیشه در قیمت آن موثر بوده است.


محققان کشور موفق به ساخت کیت عسل شدند تا مصرف کنندگان بتوانند عسل طبیعی از صنعتی را با کمترین هزینه تشخیص دهند.عباس ابراهیمی مجری طرح «کیت شیمیایی برای تشخیص عسل طبیعی از عسل صنعتی» با بیان اینکه امروزه مهم ترین دغدغه مصرف کنندگان عسل، اطمینان از کیفیت این ماده غذایی است، اظهار داشت: با توجه به اینکه عسل حاوی ترکیبات مختلفی است؛ تعیین کیفیت آن نیاز به یک آزمایشگاه دارد و با صرف هزینه زیادی همراه است


وی افزود: از این رو درصدد آمدیم تا یک کیت طراحی کنیم تا این تشخیص به راحتی و در کمترین زمان ممکن اتفاق بیافتد.


ابراهیمی در خصوص این کیت عنوان کرد: کیت حاضر بر اساس ارزیابی دو آنزیم گلوکز اکسید دار و دیاستاز و ماده هیدروکسی متیل فورفورال در عسل طراحی شده است.


وی با بیان اینکه آنزیم های گلوکز اکسیداز و دیاستاز از طریق زنبور وارد عسل می شوند، گفت: عسل های صنعتی فاقد این آنزیم هستند؛ هیدورکسی متیل فورفورال نیز تحت حرارت یا شرایط اسیدی از فروکتوز حاصل می شود؛ عسل های تقلبی تهیه شده از طریق هیدرولیز مواد قندی حاوی مقادیر زیادی از این ترکیب هستند.


وی اظهار داشت: در عسل طبیعی نیز بر اثر حرارت یا نگهداری زیاد، این ترکیب به تدریج در مقادیر کم تشکیل می شود.


ابراهیمی با بیان اینکه این کیت ساده و کم هزینه را برای شناسایی این مواد در راستای تشخیص عسل سنتی از صنعتی طراحی کردیم، گفت: این کیت میزان فعالیت های آنزیم های موجود در عسل را تعیین می کند و می تواند درصد عسل خالص را از غیر خالص تشخیص دهد. همچنین به واسطه این کیت می توان میزان قند مصنوعی در عسل را تشخیص داد.


به گزارش مهر، این طرح که توسط سید حسین صفوی و عباس ابراهیمی انجام گرفته در هجدهمین جشنواره خوارزمی رتبه دوم شیمی را کسب کرده است.