پس از عسل، شناخته شده‌ترین محصول زنبور عسل که توسط زنبورهای کارگر تولید می شود رویال ژله است. به رویال ژله، ژل رویال (Royal Jelly)، شاه انگبین، شهد شاهانه و غذای ملکه هم می‌گویند. این ماده بسیار مهم توسط غدد مغزی زنبورهای کارگر جوان ترشح میشود.این ماده نیرو بخش به عنوان غنی ترین ماده غذایی طبیعی شناخته شده، از گذشته های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات توسط انسان کشف و استفاده شده است.


لاروهای زنبور ماده 3 روز، نر 5 روز و ملکه 9 روز آغازین زندگی خود را با رویال ژله شروع میکنند و پس از آن غذایشان مخلوطی از عسل و گرده گل خواهد بود، ولی این تنها ملکه است که در ادامه تا لحظه مرگ از رویال ژله تغذیه میکند. عمر متوسط زنبور ماده (کارگر) و زنبور نر 1 تا 6 ماه، در صورتی‌که عمر ملکه طولانی و بین 2 تا 5 سال است. رویال ژله ملکه را قادر می سازد تا در فصول تخم ریزی روزانه تعداد ۲۵۰۰ تخم بگذارد.رویال ژله منبع غنى پروتئين و هشت اسيد آمينه ضرورى ، سرشار از ویتامین‌های گروه A، C، D، E، کلیه ویتامین های گروه B ، مواد معدنى مختلف همچون آهن و کلسیم ، اسيدهاى چرب اشباع نشده همچون 10HDA ، کربوهیدرات ، کلاژن، استيل كولين ( كمبود اين ماده فرد را براى ابتلا به آلزايمر مستعد می کند) و گاماگلبولين (تقويت كننده سيستم ايمنى) می باشد.ژل رویال به دلیل داشتن اسید چرب غیر اشباع 10HDAخاصیت ضدباکتری، ضد میکروب و ضد ویروسی منحصربفردی دارد که در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کنند بسیار موثر بوده و با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ ها باعث کاهش فشار خون و پیشگیری از تصلب شرائین می شود.استیل کولین موجود در رویال ژله نقش اساسی در نقل و انتقال پیام‌های عصبی ایفا نموده که برای پیشگیری و درمان مشکلات عصبی، مغزی، آلزایمر، ام‌اس، رعشه و اضطراب کاربرد دارد و به حافظه کمک شایانی میکند و با گشاد کردن رگ های خونی از بالا رفتن فشارخون جلوگیری می نماید.در رویال ژله مقدار فراوانی کلاژن موجود است. کلاژن نوعی پروتئین و بسیار مورد نیاز بدن است، موجب اتصال بافتهای سلولی به یکدیگر شده و از چروک خوردن پوست جلوگیری می کند. همچنین طول عمر سلولها را نیز افزایش میدهد. با توجه به اینکه ژله رویال باعث بهبود سیستم دفاعی بدن، کاهش استرس و بیخوابی می شود، می تواند از پیری زودرس جلوگیری نماید و به زیبایی و جوانی و نشاط پوست کمک نماید. در ناباروری و تقویت حرکت اسپرم مردان و ضعف تخمدانها برای بانوان بسیار مؤثر است. ضمنا اثر ضد التهاب و سلول سازی ژل رویال در بهبودی سوختگی‌ و زخم‌ها خصوصاً دیابتی بسیار موثر است.گاماگلبولین موجود در رویال ژله تاثیر خوبی بر بهبود بیماران سرطانی بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد و باعث افزایش سرعت تولید گلبولهای سفید خون میشود. بنابراین ژل رویال موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش و جلوگیری از رشد و گسترش سلول های سرطانی می شود.دیگر خصوصیات رویال ژله:


ژل رویال یک ماده غذایی بسیار ارزشمند و داروئی است که در درمان ضعف و بی اشتهایی، کم خونی و ناتوانی های جنسی بسیار موثر است. این ماده همچنین در کاهش و تنظیم چربی و قند خون، رماتیسم قلبی و مفصلی، رفع گرفتگی عروق، رفع مشکلات ریوی، تنگی نفس، مشکلات حنجره، نفخ و زخم معده، تنظیم هورمون‌ها، محرک رشد، بهبودی روماتیسم مفصلی، ضعف چشم، کمبود املاح معدنی، مشکلات کبدی، سم‌زدایی از بدن، یرقان، رشد و تراکم استخوان، زخم‌ها و سوختگی های کهنه، میخچه و دمل، بیماری‌های پوستی عمیق، صدفیه، اگزما، بواسیر، عفونت و زخم‌های رحمی و تناسلی، میگرن و سینوزیت، اعصاب، درمان افسردگی، ‌ضعف عمومی بدن، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و در جلوگیری از پیری زودرس، تقویت حافظه و نیز موجب نشاط و طول عمر نیز خواهد ‌شد.روش نگهداری:


به دلیل وجود آنزیم‌ها و هورمون‌های موجود در ژل رویال بهتر است از تماس با نور و اکسیژن هوا جلوگیری نمود تا تجزیه نشود.


منبع : کتاب نوشیدنی های شفابخش به قلم استاد محمد مهدی صادقی