دانلود آهنگ فروش فایل تفکر سیستمی آهنگ شاد طراحی لوگو ساخت فروشگاه
حذف در پنل کاربری [X]
آزمایش و تشخیص عسل طبیعی از تقلبی و ناخالص

روشهای محدودی جهت آزمايش های خانگی برای تشخيص عسل طبیعی از عسل ناخالص و يا تقلبی وجود دارد ، هيچکدام از اين روشها توانايي تشخيص عسل ارگانيک از غير ارگانيک را ندارند ، اما حداقل مي توانيد از خالص بودن عسلی که خريداری کرده ايد تا حدی اطمينان حاصل فرماييد ، منظور از عسل ناخالص ، عسلی است که به نحوی با آب ، شربت شکر ، شربت ذرت ، آرد ، شکر و .... مخلوط شده باشد.


روش يک : عسل خالص نباید خيلی روان باشد :

هنگامی که شما يک شيشه عسل را وارونه کنيد ، بايد يک حباب هوای گلابی شکل از سمت پايين به سمت بالا به آهستگی حرکت کند ، در صورتيکه اين اتفاق به سرعت رخ دهد ميتوان نتيجه گرفت که عسل دارای مقداری ناخالصی است و يا اينکه عسل نارس (نرسيده) است ، يعنی زود برداشت شده است و هنوز زنبورهای عسل فرآيند لازم را تکميل نکرده اند ، به همين دليل رطوبت عسل زياد است ، عسل نارس دارای ويتامينها و آنزيمهای کمتری هست.


روش دوم : عسل طبیعی باید شکرک بزند (کریستالیزه شود) :

عسل بصورت طبیعی دارای گلوکز و فروکتروز است ، گلوکز تمايل به بازگشت به حالت جامد را دارد و عامل اصلی شکرک زدن عسل هم بشمار می آيد ، از سوی ديگر فروکتوز بدليل حلال بودن در آب مقاومت بيشتری نسبت به شکرک زدن نشان می دهد . نسبت گلوکز و فروکتوز در عسلهای مختلف متفاوت است ، به همين دليل زمان شکرک زدن عسلهای گوناگون نيز متفاوت می باشد . زمان شکرک زدن عسل می تواند بين يک ماه الی دو سال متفاوت باشد . اما در نهايت حتما شکرک می زند . برای مثال زمان تقريبی شکرک زدن عسلهای مختلف به شرح زير است :

عسلهای با منبع چند گل : يک الی دو ماه

عسل زیرفون : سه الی 4 ماه

عسل اقاقیا : هجده ماه

برای مثال اگر شما در يک فروشگاه يک عسل با منبع گل را مشاهده فرموديد که بيش از چند ماه از توليد آن گذشته است ولی شکرک نزده ، نسبت به خريد آن ترديد داشته باشيد.

البته دمای هوا ، تأثير مستقيم در شکرک زدن عسل خواهد داشت ، دمای هوای کمتر از 15 درجه سانتيگراد ، باعث تسريع و دمای هواهی بالای 25 درجه سانتيگراد باعث کند شدن روند شکرک زدن عسل خواهد شد . دمای بالای 40 درجه هم که خواص عسل را به شدت کاهش خواهد داد.

اگر هم ميخواهيد که زودتر نتيجه بگيريد ، عسل نمونه را برای يکی دو هفته در يخچال قرار دهيد ، اگر شکرک نزد ، عسل خالص نيست.


روش سوم : عسل طبیعی نباید به آسانی در آب و یا حتی چای داغ حل شود :

مقداری عسل را در يک لیوان آب بريزيد ، سرعت حل شدن عسل خالص بسيار کندتر از عسل ناخالص می باشد. برخی از عسلهای ناخالص حتی قبل از رسيدن به انتهای ليوان شروع به حل شدن می کنند.


روش چهارم : عسل طبیعی نباید به آسانی جذب کاغذ شود :

مقداری عسل را روی يک تکه کاغذ قرار دهيد ، عسل خالص ، جذب کاغذ نخواهد شد ، بالعکس عسل ناخالص بدليل رطوبت زياد جذب کاغذ می شود.


روش پنجم : عسل طبیعی توسط پوست جذب می شود :

مقداری کمی عسل را بين دو انگشت خود حدود سی ثانيه مالش دهيد ، عسل طبيعی بايد جذب پوست شما شود ، اگر احساس چسبندگی بين دو انگشت خود کرديد ، بسته به ميزان چسبندگی شکر عسل شما بالاست و يا اينکه حاوی شيرين کننده های مصنوعی است.


روش ششم : عسل خالص لباس شما را لک نمی کند :

اگر مقداری عسل بر روی لباس شما بريزد ، پس از شستشو جای لک باقی نخواهد گذاشت.


روش هفتم : عسل می سوزد :

سر چوب کبریت را به عسل آغشته کنيد ، اضافی عسل را از روی آن پاک کنيد ، حالا چوب کبريت را روی شعله نگه داريد ، چوب کبریت بايد روشن شود. عسل ناخالص با رطوبت زياد باعث مرطوب شدن گوگرد انتهای چوب کبريت شده و مانع روشن شدن آن خواهد شد.


روش هشتم : حرکت پیچشی مطابق عقربه های ساعت :

عسل را از ظرفی به داخل ظرف ديگری به آرامی انتقال دهيد ، گردش مايع در حال انتقال بايد مطابق عقربه های ساعت باشد ، اين موضوع به دليل ساختار نامتقارن ملکولهای عسل اتفاق می افتد.


روش نهم : عسل طبیعی باعث سخت شدن نان می شود :

مقداری عسل را بر روی سطح نان بماليد و پخش نماييد ، پس از مدتی ، نان سخت خواهد شد ، عسلهای مصنوعی و ناخالص باعث نرم شدن نان خواهند شد ، اين بدليل رطوبت اضافی است.


روش دهم : مورچه ها ، سراغ عسل طبيعی نمی روند :

عسلهای طبيعی ، کوهی و وحشی توسط ماده خاصی که زنبور عسل توليد می نمايد از گزند حشرات من جمله مورچه محافظت می شوند ، در غير اينصورت مورچه ها عسل برای ما و زنبورها باقی نمی گذاشتند . بديهی است عسلی که دارای افزودنی باشد و يا اينکه در مرحله فراوری گرمای زياد ديده باشد و يا بيش از حد فيلتر شده باشد ، اين خاصيت خود را از دست خواهد داد . در واقع مورچه ها به عسل با رطوبت زياد علاقه دارند و تا حد ممکن از عسل خالص دوری می کنند.

پی نوشت نويسنده : من خودم عسل کوهی 24 را مدت زيادی در محل عبور مورچه های خانگی قرار دادم ، ولی آنها بی تفاوت از کنار آن عبور می کردند.


روش يازدهم : چرخش قاشق :

قاشق را داخل ظرف عسل کرده و پس از خارج کرد ، به سرعت حول محور خود بچرخانيد ، عسل خالص و طبيعی به قاشق می چسبد و جاری نمی شود ، عسل روان با رطوبت بالا به قاشق نخواهد چسبيد.


روش دوازدهم : زرده تخم مرغ :

عسل را با زرده تخم مرغ مخلوط کرده و با يک چنگال کاملا مخلوط کنيد ، در صورتيکه عسل شما خالص باشد ، زرده تخم مرغ شبيه حالت پخته خواهد شد.


روش سيزدهم : روش مفتول فلزی :

يک مفتول فلزی يا يک سوزن را کاملا داغ کرده و سپس وارد عسل نماييد ، يک عسل خوب به اطراف مفتول خواهد چسبيد.


روش چهاردهم : فریز کردن :

عسل خالص و طبیعی را برای مدتی در فریزر قرار دهيد ، سفت تر خواهد شد ولی یخ نمی زند ، یعنی شما هنوز با قاشق می توانيد مقداری از آن را از طرف خارج کرده و مصرف نماييد.


روش پانزدهم : مخلوط آب و عسل :

اين روش اخیرا در بسياری از کشورهای آسيایی مرسوم شده است ، يک قسمت عسل را با هشت قسمت آب درون ظرفی بریزید و درب آن را ببندید ، سپس به مدت سی ثانيه به سرعت ظرف را تکان دهيد ، روی محلول بدست آمده بايد حدود چند سانت کف ايجاد شود و برای چند ساعت باقی بماند. در عسل ناخالص کف ايجاد نمی شود و يا به سرعت از بين می رود.


ترجمه : سایت عسل 24 تهران | عسل طبیعی و خالص |

منبع : https://healthywithhoney.com