دانلود آهنگ فروش فایل تفکر سیستمی آهنگ شاد طراحی لوگو ساخت فروشگاه
حذف در پنل کاربری [X]
تفاوت عسل خام ، عسل ارگانيک ، عسل طبيعی

امروزه نامگذاری های مختلفی که فروشندگان برای محصولات خود انتخاب می کنند ، کمی گيج کننده شده است ، واقعا چه تفاوتی بين عسل خام ، عسل ارگانيک ، عسل معمولی عسل خالص و عسل طبيعی وجود دارد ؟ در اين مطلب قصد داريم خصوصيات کلی ، موارد اشتراک و اختلاف انواع نامگذاری های فوق را با هم بررسی کنيم.


عسل خام : فارغ از مسئله کيفيت ، مکان و نوع زنبورداری و .... ، به عسلی که مستقيما از موم استخراج شود ، عسل خام گفته می شود ، اين عسل ممکن است دارای گرده گل ، قطعات بدن زنبور مرده و برخی ناخالصی های ديگر باشد . البته امکان استفاده از فيلتر جهت حذف اين موارد و به درخواست خريدار وجود دارد.


عسل ارگانيک : غير از مسئله پرورش زنبور و توليد عسل ، ابتدا بايد شرايط توليد محصول کشاورزی ارگانيک بررسی شود ، در حقيقت بايد استاندارد محلی توليد محصول ارگانيک رعايت شده باشد ، اين استاندارد در کشورهای مختلف تفاوت دارد ، ليکن همگی تکيه بر موارد مشابهی دارند ، از جمله دوری از مناطق شهری و صنعتی ، استفاده نکردن از سموم و کودهای شيميايی و ....


پس از رعايت استاندارد کلی توليد محصول ارگانيک ، حالا نوبت به مسئله پرورش زنبور و توليد عسل می رسد ، برای مثال کندوی زنبور بايد از مواد طبيعی ساخته شود ، رنگ کندو نبايد دارای مواد شيميايی باشد ، آنتی بيوتيک به زنبور داده نشود و در صوت لزوم از داروهای طبيعی و سنتی استفاده شود و ....


در نهايت در مرحله توليد و بسته بندی عسل به آن حرارت بيش از 35 درجه سانتيگراد داده نشود . در صورت رعايت تمامی موارد ياد شده ، محصول نهايي عسل ارگانيک می باشد .


لذا عسلی که در دامنه های کوهستان و به دور از آلودگی شهری و صنعتی و سموم کشاورزی و در دل طبيعت استحصال شده باشد بسيار نزديک به ارگانيک می باشد ، البته رعايت مسائلی همانند نوع کندوی استفاده شده و فراوری با حرارت کمتر از 35 درجه و عدم استفاده از فيلترهای بسيار قوی را نيز بايد مد نظر داشته باشيم .


عسل ليميتيوم و کوهی توليد شده در شرکت عسل 24 ، به ترتيب ، از نمونه عسلهايي هستند که حائز بسياری از شرايط استفاده از کلمه عسل ارگانيک می باشند.


عسل طبيعی و خالص: عسلی که توسط زنبور عسل و به شکل طبيعی توليد شده است ، بديهی است استفاده از شکر در تغذيه زنبور و هر عملی که به نحوی دخالت در زندگی زنبور حساب شود ، غير طبيعی محسوب می شود. برخی توليد کنندگان برای بالابردن کيفيت عسل خود ، به آن حرارت بالا اعمال می کنند و يا آنرا از فيلترها و صافی های متعدد گذر می دهند ، که انجام اين مداخلات باعث توليد عسل غير طبيعی خواهد شد.


عسل طبيعی فاقد هرگونه افزودنی و اسانس می باشد ، اضافه کردن شربت شکر ، آرد ، شربت ذرت ، رنگ و ... محصول نهايي را تبديل به عسل ناخالص و غير طبيعی خواهد کرد.


برخی نامگذاری های ديگر نيز مثل عسل خام ارگانيک و غيره وجو دارد که يعنی محصول توليد شده دارای شرايط هر دو نوع عسل ارگانيک و عسل خام هست .


عسل نيمه تقلبی در واقع همان عسل غيرطبيعی و ناخالص محسوب می شود و عسل کاملا تقلبی عسلی است که در واقع عسل نيست ! یعنی زنبور عسل در توليد آن نقشی نداشته است .


عسل وحشی : عسلی است که توسط زنبورهای عسل وحشی و در کوه و بيابان و صخره ها و يا روی درختان و بدون دخالت انسان توليد شده است .


عسل وحشی غير طبيعی : عسلی است که توسط زنبورهای عسل وحشی توليد شده است وليکن زنبوردار در نزديکی محل اقامت زنبورها ، ظرفهای بزرگ شکر قرار داده است . اخيرا يکی از دوستان بنده در يکی از شهرهای جنوبی کندوهای متعدد زنبورهای وحشی را بر روی شاخ و برگ درختان مشاهده کرده بود که در زير هر درخت سطلهای بزرگی از شربت شکر قرارداده بودند و با نام عسل وحشی ، عسل کنار طبيعی و با شاخ و برگ درختان فروخته می شد.


البته عسل وحشی و کوهی خوب هم وجود دارد ولی بايد از فروشنده آن مطمئن باشيد.


عسل 24 تهران تيرماه 1397 هجری شمسی