خرید طراحی لوگو دانلود آهنگ فروش فایل تفکر سیستمی آهنگ شاد ویپ چارتر
حذف در پنل کاربری [X]
درمان بیماری ها با نیش زنبور

طی 70 سال گذشته متجاوز از 1700 نشریه علمی درمورد ترکیب و اثرات مختلف زهر زنبور در حیوانات و انسان منتشر گردیده اند. قسمت عمده آنها از اروپای شرقی و اسیا می باشند. اکثر آنها روی نمایش مستقیم محل، اثرات فیزیولوژیکی ترکیبات خاص مانند تخریب غشاء، سمیت یا تحریک و جلوگیری از عکس العمل های آنزیمی تمرکز دارند.


این موضوع به میزان زیادی درک ما را از فرآیندهای پس از نیش زدن و ترکیبات زهر و واکنش های مربوط به آلرژی را افزایش داده است. یک بررسی با زهر زنبور روی سگ ها نشان داد که میلیتین و آپامین، کورتیزول پلاسما را افزایش می دهد. این موضوع پیشنهاد می کند که بسیاری از اثرات درمانیزهر زنبور ممکنست به علت تحریک آنزیم و دستگاه ایمنی بدن بطریقی شبیه به کورتیزون مؤثر واقع شود. کورتیزون در مداوای بسیاری از درد ها بکار رفته است، اما به دلیل داشتن اثرات جانبی قوی و نامطلوب شناخته شده است.


اثرات ضد تورمی زهر زنبور عسل بیشتر از همه مورد مطالعه قرار گردیده و مکانیسم های مختلف به طور مکرر در بروشورهای علمی شرح داده شده است. ترکیبات زهر برای بیماران صرعی مفید نشان داده شده است. ارزش حفاظتی زهر زنبور و ملیتین در برابر اثرات کشنده یا مضر اشعه ایکس بررسی گردیده است. هرچند بسیاری از نتایج امیدوار کننده هستند، هیچگونه بررسی بالینی جهت تأیید آزمایشات استفاده از کارائی آن مورد قبول موسسات پزشکی غرب انجام نگرفته است. معهذا بیشتر پزشکان عکس العمل های بیماران داری حساسیت نسبت به زهر زنبور را آزمایش می کنند. اخیراً بعد از کوشش های طولانی به وسیله انجمن زنبور درمانی امریکا و اعضاء آن، علاقه مندیهایی به وسیله موسسات ملی در چند کشور اروپای غربی و امریکا نسبت به آزمایشات بالینی در مورد درمان توسط زهر زنبور نشان داده شده است.


لیست بیماری هایی که با نیش زنبور درمان و یا بهبود پیدا می کنند :

1- بيماري هاي خود ايمني

2- بيماري هاي عصبي

3- ام اس (MS)

4- پينه و سختي پوست

5- آماس و ورم پستان

6- گرفتگي عضلات

7- زونا

8- نقرس

9- آسيب به آرنج

10- آسيب به زردپي

11- کمردرد

12- دردهاي مزمن

13- اختلال اعصاب

14- کاهش کلسترول خون

15- روماتيسم و درد مفاصل

16- آرتريت يا ورم و التهاب مفاصل

17- افسردگي

18- بيماري هاي پوستي

19- دردهاي قاعدگي

20- واريس يا بزرگ شدن رگ در پاها

21- سندرم خستگي مزمن

22- ناتواني هاي جنسي


خصوصيات نيش زنبور
نيش زنبور داراي ترکيبات مختلفي از قبيل: آنزيم ها، پروتئين ها و اسيدهاي آمينه مي باشد.
اين ماده بدون رنگ و داراي مزه شيرين و کمي تلخ مي باشد. قابل حل در آب مي باشد. اگر با هوا برخورد کند، تبديل به کريستال سفيد متمايل به خاکستري مي شود.
نيش زنبور داراي موادي مي باشد که به سيستم اعصاب، قلب و غده فوق کليه کمک مي کند.


چگونگي روش زنبور درماني
ابتدا قبل از شروع درمان ، بايد ميزان حساسيت بيمار را نسبت به نيش زنبور مورد بررسي قرار داد. اين کار با استفاده از تزريق مقدار کمي نيش زنبور و توسط 1 تا 2 عدد زنبور انجام مي شود.

زنبور درماني به اين صورت است که زنبور را با استفاده از موچين يا انبرک در سطح مورد نظر از بدن قرار مي دهند تا آنجا را نيش بزند. برخي افراد به جاي استفاده از خود زنبور زنده، تزريق نيش زنبور را در زير پوست ترجيح مي دهند.

نيش زنبور بعد از 15 دقيقه رها مي شود و بعد آن را با استفاده از موچين برمي دارند. بين 20 تا 40 نيش بايد در هر جلسه زده شود و بيمار بايد 3 بار در هفته به مرکز زنبور درماني مراجعه کند.

درمان با نيش زنبور براي بيماران MS اثرات فوق العاده اي داشته است، از آن جمله افزايش استقامت، کاهش خستگي و همينطور کاهش تشنج و انقباض عضلات.

احتياط کنيد اگر شما ديابت، سيفليس، سل يا آلرژي شديد داريد، از اين نوع درمان استفاده نکنيد.


بيماران بعد از زنبور درماني چه احساسي دارند؟
آستانه ي تحمل درد ناشي از نيش زنبور در افراد مختلف، متفاوت است. معمولا بعد از چند ساعت، درد فروکش مي کند. اما در برخي افراد نيز ممکن است يک هفته طول بکشد تا درد متوقف شود.


برخي اوقات گذاشتن يخ روي محل نيش زنبور موجب آرام شدن درد ناشي از آن مي شود.
چگونه مي توان فهميد که شخصي نسبت به نيش زنبور آلرژي دارد يا نه؟
در افراد داراي آلرژي به نيش زنبور، علائم زير ديده مي شود:
درد، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و سرگيجه، سخت نفس کشيدن و صداي خرخر، کاهش ناگهاني فشار خون و شوک.
آيا احتمال خطر در اين درمان وجود دارد؟
بيشتر مردم بعد از نيش زدن زنبور، درد و قرمزي محل نيش را تجربه مي کنند. ديده شده است که حدود 20 درصد از افراد بعد از درمان دچار خارش، کهير، خستگي و عصبانيت مي شوند.
در اينجا توجه شما را به برخي از علائم و نشانه هاي بعد از درمان جلب مي کنم. لازم به ذکر است که اين علائم بسيار نادر و در حدود 8/0 درصد مي باشند.


1- مرگ

تعداد کمي از افراد به علت نيش زدن زنبور مي ميرند. تحقيقات نشان داده است که اين تعداد به کمتر از 100 نفر در سال مي رسد. مرگ به سبب وجود آلرژي شديد و يا شوک قلبي رخ مي دهد.


2- آسيب به اعصاب بينايي
اين علامت در افرادي بروز مي کند که نيش زنبور در اطراف چشم و ابروي آنها وارد شده باشد.

3- آنسفالوميليت يا التهاب مغز و نخاع
اگر نيش زنبور وارد سيستم عصبي شود، اين عارضه به وجود مي آيد.


اگر به طور ناگهاني زنبور شما را نيش زد ، چه بايد کنيد؟
- هر چه زودتر به اورژانس برويد.
- با دقت نيش زنبور را در بياوريد. حدود 2 تا 3 دقيقه طول مي کشد تا تمام نيش وارد بدن شود، لذا بيرون آوردن نيش بسيار مهم است.
- براي کاهش تورم در محل نيش، يخ بگذاريد.
- محل نيش را با آب تميز و صابون بشوييد

منبع : asal24.com