دانلود آهنگ فروش فایل تفکر سیستمی آهنگ شاد طراحی لوگو ساخت فروشگاه
حذف در پنل کاربری [X]
تاریخچه عسل ( عسل در تمدن های باستان )

فسيل يافت شده در يک معبد در ميانمار ، در سال 2006 ، قدمت زنبور عسل را به حدود یکصد میلیون سال تخمین میزند ، فسیل زنبور کشف شده در حدود یک چهارم اینچ بوده و تحقیقات انجام شده نشان می دهد که آن زنبور دارای ویژگی زنبورهای گوشت خوار مانند پاهای عقبی باریک و کشیده بوده است ، از طرفی وجود موهای شاخه ای بر روی پاها (برای جمع آوری گرده) که از خصوصیات زنبورهای امروزی هست را نیز داشته است .


انسانهای اولیه برای تهیه عسل وحشی و جمع آوری آن از بالای درختان و صخره ها متحمل خطرات بسیاری شده اند ، در ابتدا تمامی زنبورها وحشی بودند ولی به مرور زمان انسانها موفق به ساخت کندو و اهلی کردن زنبورهای عسل شدند . در آن زمانها عسل بعنوان تنها شیرین کننده موجود در دسترس بود.


عصر سومریان و بابل

نوشته هایی قدیمی در خصوص عسل و زنبور توسط بشر پیدا شده اند ، در یک لوح رسی یافت شده در دره فرات (مرکز مذهبی سومریان) از عسل بعنوان داروی درمان زخم نام برده شده است و نسخه ای ناخوانا نیز ارائه شده است ، مطمئنا نسخه هایی مشابه در خصوص درمان بیماریها از ترکیب عسل با سایر مواد وجود داشته است همانند درمان اختلالات چشم و گوش ، ترکیب عسل و روغن حیوانی برای درمان زخم و یا ترکیب عسل با جو و سایر گیاهان دارویی به منظور درمان انواع بیماری ها ......


مصر باستان

زنبور عسل بعنوان یک نماد و بعضا نماد سلطنتی در مصر باستان کاربرد داشته است ، نقاشیها و کتیبه های مختلفی در خصوص زنبور عسل در مصر باستان وجود دارد.

در دست نوشته ها و کتب قدیمی مصر متلق به 1550 سال پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) ، نسخه ها و راهکارهای متنوعی برای درمان امراض همانند طاسی سر ، درمان زخم ، سرم شست و شوی زخم و .... بدست آمده است .


برای مثال در نسخه ای که بیش از چهار هزار سال قدمت دارد به درمان جراحت در قسمت ابروی شخصی که به استخوان رسيده ، اینچنین آمده است : عسل تازه بنوشيد و برای درمان زخم ابرو هر روز روی آن را با عسل و روغن آغشته کنيد و اين کار را تا بهبودی کامل زخم ادامه دهيد .

همچنين از ترکيب عسل با برخی مواد ، برای آرایش چشم استفاده میکردند که به نوعی به پیشگیری از بیماریها و عفونت چشمی نیز کمک می شده.


در تمامی خانه های ، عسل بعنوان غذا و دارو کاربرد داشته است ، برای مثال در یک عقدنامه ازدواج چنين آمده است : من تو را به همسری خود در می آورم و وعده میدهم که 12 کوزه عسل به تو بدهم .

جادوگران و طبیبان که در واقع در آن دوران دارای نقش یکسانی بودند ، کاربردهای مختلف عسل را می دانستند و این دانسته ها از نسلی به نسل دیگر من جمله یونان باستان منتقل شده است.


چین باستان

در 2000 سال پیش از میلاد ، عسل بعنوان یک منبع دارویی مهم در چین کاربرد داشته است ، همچنین عسل بعنوان یک غذای مهم و نادر خاندان سلطنتی بوده است.

طبق طب چینی عسل دارای طبعی متعادل است و به ریه ، طحال و مجراهای روده بزرگ وارد می شود . در يک کتاب قدیمی چينی اینچنین آمده است : افرادی که هر روز عسل مصرف نمایند ، تناسب اندام خود را از دست نخواهند داد ، همچنين عسل از اختلات گوارشی جلوگیری کرده و ترکیبات مختلف با عسل منجر به تولید داروهای متنوعی می شود.


در "کمدینومیا ماتریا مدیکا" یک کتاب کلاسیک طب سنتی چینی، توسط داروساز لی شیزن، در سلسله مینگ (1644-1376)، می خوانيم : "عسل باعث پاک کردن سموم ، از بین بردن درد و مبارزه با کم آبی بدن می شود ." عادت خوردن عسل به طور مرتب به روشن شدن و شفاف شدن رخسار و صورت کمک می کند. همچنین خوردن عسل هر روز صبح می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند و برای کسانی که از سرفه مزمن رنج می برند، انتخاب خوبی است.


در سال 2007، مجله علوم پزشكي مالزي، مقاله سيو وان را منتشر كرد: "عسل در طب چيني". می گوید: "عسل در پزشکی سنتی چینی برای درمان بسیاری از بیماری ها برای بیش از دو هزار سال استفاده شده است. در داروهای سنتی چینی، عسل ترکیبی است که با استفاده از زهر زنبور عسل، پروپولیس، ژله رویال، گرده و سایر داروهای گیاهی در درمان پزشکی استفاده می شود.

علاوه بر این، بیماری های زیر کاندید خوبی برای استفاده از عسل هستند:

I) بیماری های عفونی: عفونت های باکتریایی:
A. عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت، مانند عفونت های استرپتوكوكی - فارنژیت، عفونت های انتروكوك، عفونت های پنوموكوك؛ عفونت های استافیلوکوس اورئوس

B. عفونت های ناشی از باکتری های گرم منفی، از جمله عفونت های مننژوکوکی - مننژیت مننژاکوك، عفونت های سالمونلائی - تب خال، سالمونلا، التهاب، عفونت های شيگلا - بیضه شيگلا.

II) بیماری های دستگاه گوارش:
A. Gastritis، B. بیماری زخم پپتیک، C. بیماری سلیاک، D. آنتی بیوتیک وابسته به کولیت. E. بیماری های روده ای التهابی

III) اختلالات آلرژیک و ایمونولوژیک: A. رینیت آلرژیک B. آرتریت روماتوئید، C. سیستمیک لوپوس اریتماتوئید D. اسپاستیلیت انکیلوزین، E. مولتیپل اسکلروزیس.

IV) زخم های تروماتیک : مدیریت زخم های آسیبدی و جراحی "

asal24tehran.ir