تقریبا همه آن‌هایی که سیگار می‌کشند از خطرات این عادت مضر خود آگاه هستند، و به نوعی تلاش می‌کنند تا این عادت ناپسند را ترک کنند. تحقیقات جدید نشان می‌دهند استفاده از عسل طبیعی می‌تواند اثرات سمی سیگار را کاهش دهد.


سیگار نقش اساسی در بسیاری از مشکلات جدی سلامتی از جمله سکته مغزی، سکته قلبی، بیمار‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های عروقی کرنری ایفا می‌کند.


با وجود دسترسی به انواع جایگزین‌های سیگار، بسیاری از سیگاری‌ها همچنان به سیگارهای سنتی وفادار باقی می‌مانند. با توجه به این، تحقیقات در جستجوی عوامل جدیدتری در استفاده از مواد طبیعی هستند که شاید بتواند به سیگاری‌ها کمک کند تا خطرات ناشی از کشیدن سیگار را کاهش دهند و به این وسیله کاری برای سلامتی خود بکنند.


یک تحقیق جدید در زمینه شیمی سم‌شناسی و محیط زیست نشان داده که ماده ضد آنتی اکسیدان موجود در عسل می‌تواند وضعیت سیگاری‌ها را در این مورد بهتر کند.


سیگار و تنش اکسیدانی در بدن


سیگار کشیدن رادیکال‌های آزاد را در بدن ایجاد می‌کند که در نتیجه آن تنش اکسیده شدن مواد به وجود می‌آید و باعث کاهش آنتی‌اکسیدان‌ها و در نتیجه ایجاد اثرات منفی در سلامت می‌شود.
مکمل‌های موجود در عسل نقش موثری در کاهش اثرات سمی سیگار در موش داشته است ولی هنوز لازم است تا مطالعات بیشتری برای تایید همین تاثیر در وجود انسان‌ها هم به اثبات برسد.آیا عسل طبیعی «تولانگو» به کاهش عوارض جانبی سیگار کمک می‌کند؟


عسل تولانگو عسل صددرصد ارگانیکی است که مستقیم از جنگل‌های بارانی مالزی به دست می‌آید. زنبورهای بزرگ عسل، شانه‌های عسل خود را از شاخه‌های درختانی به نام درخت تولانگو آویزان می‌کنند تا با جمع‌آوری گرده و شهد از جنگل‌های محیط خود در آن‌ها به تولید عسل بپردازند.


این عسل وحشی که از مزرعه زنبور عسل به دست نیامده است، توسط کارگرانی که جان خود را به خطر می‌اندازند تا از این درختان بلند که گاه ارتفاعشان به 85 متر می رسد بالا بروند؛ به دست می‌آید.


عسل شامل مواد معدنی، پروتئینی، اسیدهای آلی و آنتی اکسیدان‌ها است. محققان مالزیایی تلاش کرده‌اند تا تاثیر این عسل را بر افراد سیگاری پس از 12 هفته بررسی کنند. آن‌ها یک گروه متشکل از 32 فرد سیگاری را با دو گروه کنترل در نظر گرفتند که یک گروه از این غذای مکمل استفاده نکرد و گروه دیگر متشکل از افراد غیرسیگاری بود.


آن‌ها فعالیت اکسیدانی را در سیگاری‌ها مشاهده کردند که به احتمال زیاد توسط رادیکال‌های آزاد در بدن‌شان ایجاد می‌شود.


فعالیت اکسیدانی می‌تواند به ساختار وعملکرد سلولی آسیب بزند و در نهایت موجب مشکلات سلامتی برای فرد شود. در واقع آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که از تشکیل رادیکال‌های آزاد در سلول‌ها جلوگیری می‌کنند و به این ترتیب نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند.


در پایان 12 هفته، سیگاری‌هایی که عسل مصرف کرده بودند از نظر وضعیت آنتی‌اکسیدانی به مراتب در موقعیت بهتری بودند. این نتیجه به شدت نشان دهنده آن است که با وجود آنتی اکسیدان‌ها، عسل می‌تواند وجود رادیکال‌های آزاد قوی را کاهش دهد و تنش اکسیدانی را بهبود بخشد.


محققان از این آزمایش به این نتیجه رسیدند که عسل می‌تواند به عنوان یکی از غذاهایی که رادیکال‌های آزاد تولید شده توسط سیگار را کنترل می‌کند به حساب آید. به گفته آنها عسل طبیعی بسیاری از کشورها همین خواص آنتی اکسیدانی را نشان می‌دهند.


عسل وحشی یا ارگانیک که بدون تاثیر گرمای مصنوعی ایجاد شود به راحتی از خرده‌فروشان و مغازه‌های مواد سلامتی در گوشه و کنار در دسترس هستند.


منبع : وبسايت "کلیک سلامت"